Balıkesir Yöresi Erkek Oyunları

Balıkesir Yöresi Hakkında
alexds20
Kızan
Kızan
İsim: Önder
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir
Oynadığınız Ekip: Ege Universitesi

Re: Balıkesir Yöresi Erkek Oyunları

Mesajgönderen alexds20 » 23 Mar 2010, 23:18

ismailli,çakır ayşe.. gibi oyunlar Bergama yöresine ait bu oyunları Balıkesir Yöresi başlığı altında deilde İzmir yöresi başlığı altında söylesek daha doğru olmazmı?

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Erdinç Çolak
Memleket: Balıkesir
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 23 Mar 2010, 23:30

Bergama ile Balıkesir'in Ayvalık,Burhaniye,İvrindi yöreleri ortaklıklara sahip.Ayvalık köylerinin tarihsel olarak Kozak yöresi ile akrabalığı var.Oyunlar her iki yörenin köylerinde de oynanıyorsa patent savaşı anlamsız olur diye düşünüyorum.

alexds20
Kızan
Kızan

Mesajgönderen alexds20 » 23 Mar 2010, 23:43

tabiki oynanıyor amacım patent almak değil sadece yanlış bilgiyi önlemek.örneğin ismailli zeybeği Bergamanın güneyinde kalan ve adınıda bu köyden alan İsmailli(yunddağ) köyüdür.Coğrafyası veya şehir bilgisi iyi olmayan arkadaşlar olabilir.İsmailli'nin İvrindi veya Ayvalık'ın köyü değil Bergamanın köyü olduğunu bilmeleri gerekir diye düşündüm.Görüşümde bu yüzdendi. saygılarımla...

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Mesajgönderen Efe » 23 Mar 2010, 23:51

alexds20 yazdı:ismailli,çakır ayşe.. gibi oyunlar Bergama yöresine ait bu oyunları Balıkesir Yöresi başlığı altında deilde İzmir yöresi başlığı altında söylesek daha doğru olmazmı?

Bergama yöresine aittir ibaresi yanlış değildir, ancak eksiktir. Bu oyunlar Bergama, İvrindi, Soma, Ayvalık vb. gibi ilçeleri içine alan bir bölgede oynanıyor. Sadece Bergama ya aittir dersek eksik olur.

alexds20
Kızan
Kızan

Mesajgönderen alexds20 » 24 Mar 2010, 00:37

oyunların derlendiği, çıkış yeri diyelim o zaman.benim amacım sadece yanlış bilgiyi önlemek, patent kavgası yapmak o bizim bu sizin demek değil o yüzden böyle birşey söyledim... saygılar...

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Mesajgönderen Efe » 24 Mar 2010, 00:42

alexds20 yazdı:oyunların derlendiği, çıkış yeri diyelim o zaman.benim amacım sadece yanlış bilgiyi önlemek, patent kavgası yapmak o bizim bu sizin demek değil o yüzden böyle birşey söyledim... saygılar...

Şimdi zaten Balıkesir de oynanan ismaillim vb. oyunlar zaten Balıkesir'de derlendiği için Balıkesir ili halk oyunları repertuarında varlar.

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Erdinç Çolak
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 24 Mar 2010, 00:44

Derlemeler konusunda bizim burada uzun tartışmalarımızda davrandığımız kadar hassas davranılsaydı birçok türkü ve oyunun yöresi değişirdi.Derlemeci bu zeybekleri İvrindi'nin köyünde kayda geçirseydi o zaman da Bergamalılara haksızlık olacaktı.Böyle oyunlar tekrar araştırılıp en çok oynanma ve yaygınlık oranına bakılarak yöreye kayıtlanmalı belki de..Ya da iki yöreye de mal olmuş bir oyun ikisinde de görünsün ne çıkar? BALIKESİR-BERGAMA yazsın.Burada anlatmak istediğimiz bu aslında.Hem Balıkesir hem Bergama seviyor, oynuyor.

gmc
Müdavim
Müdavim
İsim: muhammed cengiz

Mesajgönderen gmc » 10 Nis 2010, 20:36

burdaki hambaraltı benginin devami olarak taksim den sonra bengi figürleriyle oynanmaktadır..

“Balıkesir Yöresi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir