Balıkesir Üniversitesi 09

2009 yılında yapılan Halk Oyunları Yarışmaları'ndan görüntüler içerir.
Kullanıcı avatarı
onur kınık
Kızan
Kızan
İsim: Onur Kınık
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir
Oynadığınız Ekip: Balıkesir Ün. H.O.T.

Re: Balıkesir Üniversitesi 09

Mesajgönderen onur kınık » 20 Mar 2010, 01:34

blkberk yazdı:geçen sene geleneksel dalda dursunbey hem ekibinde de kızlar oynadı.

edindiğim bilgilere göre Bu kız erkek karışıklığının bir sebebi varmış.bende uzun zaman dursunbey yöresi oynadım hatta bir ekip yetiştirdim.eskiden dursunbeyde kız oyunu kültürü fazla yok tu yanlış hatırlamıyorsam bir tek dursunbey eml de kızlarda oynuyordu.baranada oynayan arkadaşlarımdan edindiğim bilgiye göre bundan birkaç sene önce dursunbey halk eğitime sevgi ağralı adında bir hoca gelmiş ve kızlarında oyunlara katılmasını sağlamış ama arkadaşlarımın dediklerine göre biraz abartmış kızlara sekme, kayalcanın taşları gibi has erkek oyunlarını oynatmaya başlamış.

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan

Mesajgönderen Efe » 20 Mar 2010, 01:47

blkberk yazdı:geçen sene geleneksel dalda dursunbey hem ekibinde de kızlar oynadı.

Bunun sebebi, Dursunbey üzerine araştırma derleme için giden, halk oyunları camiasında da etkin olan bazı insanların, müdahalelerinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
onur kınık
Kızan
Kızan

Mesajgönderen onur kınık » 20 Mar 2010, 01:54

Efe yazdı:

Bunun sebebi, Dursunbey üzerine araştırma derleme için giden, halk oyunları camiasında da etkin olan bazı insanların, müdahalelerinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

onlarda var tabi. mesela dursunbey kültüründe türküler toplu söylenir baranalarda ama dufad a sedat yavaş adlı bir trt sanatçısı geldi türküler soloya dönüştü. sedat yawaşın sesine tarzına diyeceğim yok bende hayranlarından biriyim ama toplu söylenme geleneğini değiştirdi.

Kullanıcı avatarı
onur kınık
Kızan
Kızan

Mesajgönderen onur kınık » 20 Mar 2010, 02:07

baya dikkatimi çekti sekmede bacağın kalçadan itibaren geriye atılması diye bir figür yoktur ki.bence antipatik olmuş o figür

Kullanıcı avatarı
bayezid
Yatak
Yatak
İsim: Rıdvan YAVAŞ

Mesajgönderen bayezid » 20 Mar 2010, 09:02

yalnız şöyle birşey var bazı eski balıkesirli eğitmenler ikili güvendenin kızlar tarafındanda oynadığını söylüyorlar bunun sadece bir iddia değil gerçekten böyle birşeyin olduğunuda kendilerininde gördüklerini söylüyorlar yarın birgün bunu keşfeden biri çıkarıp oynatırsa pek şaşırtıcı olmasın :D
Kara kara kazanlar,
Kara yazı yazanlar,
Cennet yüzü görmesin,
Aramızı bozanlar.

blkberk
Zeybek
Zeybek
İsim: Berkan Karagöz
Yaşadığı Şehir: Tokat

Mesajgönderen blkberk » 20 Mar 2010, 12:05

Eski zamanlarda Kurtdereli Kapalı Spor Salonunda yapılan Balıkesir üniversitesi bahar şenlikleri gösterisinde bir kere iki bayan oynamıştı.

Kullanıcı avatarı
bayezid
Yatak
Yatak
İsim: Rıdvan YAVAŞ

Mesajgönderen bayezid » 20 Mar 2010, 12:33

onur kınık yazdı:baya dikkatimi çekti sekmede bacağın kalçadan itibaren geriye atılması diye bir figür yoktur ki.bence antipatik olmuş o figür

2. figürdeki bacak çekmeleri diosan aslında birkaç yöresel çekimlerde geriye doğru çekildiğini görmüştüm
Kara kara kazanlar,
Kara yazı yazanlar,
Cennet yüzü görmesin,
Aramızı bozanlar.

Kullanıcı avatarı
onur kınık
Kızan
Kızan

Mesajgönderen onur kınık » 20 Mar 2010, 14:39

bayezid yazdı:
onur kınık yazdı:baya dikkatimi çekti sekmede bacağın kalçadan itibaren geriye atılması diye bir figür yoktur ki.bence antipatik olmuş o figür

2. figürdeki bacak çekmeleri diosan aslında birkaç yöresel çekimlerde geriye doğru çekildiğini görmüştüm

ben 7 yıl oynadım dursunbey yöresi ewet geriye doğru bir hareket var ama bu şekilde değil geriye doğru dizden kırılarak bir hareket var.forumda bu seneki balıkesir ili yarışmasında oynayan bir dursunbey ekibinin videosu olacak izlerseniz demek istediğim hareketi görürsünüz.

“2009 Yarışma Videoları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir