Balıkesir Türkülerinde İlçelere Göre Ritmik Yapı

Zeybekler ve Halk Oyunları ile ilgili makaleler
Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 3463
Kayıt: 28 Mar 2008, 18:54
İsim: Cem Bostan
Cinsiyet: Bay
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Balıkesir Türkülerinde İlçelere Göre Ritmik Yapı

Mesajgönderen Efe » 02 Oca 2013, 14:48

Makale Konusu: Balıkesir ve Çevresinde Gekeneksel Kadın Giysisi “Ferace” Hakkında Etnografik Bir Araştırma
Yazar: Cansevil Tebiş


Problem Durumu: Arastırmada “Balıkesir türkülerinde ritmik yapı ve ilçelere göre ritmik yapının özelliklerinin belirlenmesi yoluyla Balıkesir ve ilçelerinde çalınan/söylenen türkülerde ritim yapısı nasıldır?” sorusu problem cümlesi olarak belirlenmistir.

Arastırmanın Amacı: Bu çalısmada Balıkesir türkülerindeki tartımsal yapılanmanın özelliklerinin ortaya konması amaçlanmıstır. Genel anlamda Balıkesir türkülerindeki bu yapı tanımlanmaya çalısılırken ilçelerde derlenen türküler ayrıstırılmıs ve ilçe bazında ritmik yapılarına göre tablolastırılarak il sınırları içindeki müzik cografyasında kullanılan tartımsal yapı sekillendirilmeye çalısılmıstır.

Yöntem: Kaynak tarama yoluyla tespit edilen 85 Balıkesir türküsü ritmik yapılarına göre sınıflandırılmıs, daha sonra bu türküler ilçelere göre barındırdıgı tartımsal yapıların kullanılma sıklıkları ile birlikte tablolar seklinde bulgular bölümünde verilmistir.

Bulgulara ve Yorumlar: Balıkesir genelinde türkülerdeki ritmik yapının daha çok Türkiye’nin batısında özellikle Ege ve Trakya’da rastlanan 9/8’lik tartımsal özellik tasıdıgı, ilçelerinde ise cografi konumlarına göre ritmik yapının çesitlendigi, bu çesitliliginde temelde tarihsel / kültürel birtakım iliskinler barındırdıgı bilgilerine ulasılmıs, bulgular bölümünde ilçelere göre tek tek tablolastırılan ritmik yapı ile birlikte sonuçlar bölümünde genel durum açıklanmaya çalısılmıstır.

Sonuçlar ve Öneriler: Bulgular ve sonuçlar bölümünde elde edilen sayısal veriler ısıgında Balıkesir merkez, ilçeler ve tüm Balıkesir cografyası türkülerinde genel ritmik yaklasımların bölgede bu konuda çalısma yapanlara, bu yörede halk müzigi türkülerini yorumlayanlara ısık tutacagı görüsü hakim olmustur. İlçelere ait türküleri yorumlarken o cografyada yasayan halkın tarihsel ve kültürel yapısının incelenmesinin yorumlamadaki önemine dikkat çekilmistir.
Balıkesir Türkülerinde İlçelere Göre Ritmik Yapı.pdf

Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.


En son Efe tarafından 02 Oca 2013, 14:48 tarihinde darbelendi.

“Makaleler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir