Besleme

Sındırgı Oyun Havası

Balıkesir Yöresi'nde oynanan halk oyunları ile ilgili bir repertuar çalışmasıdır.

Zeybekoloji.Com Arama Motoru

Sındırgı Oyun Havası

İleti Efe » 09 Arl 2009, 21:55

Yöresi: Balıkesir
Oynandığı Yerler: Sındırgı Düvertepe Köyü
Zeybekoloji Rep. No: 10 - 0001
Derleyen: Sevinç Yaşar
Notaya Alan: Hakan Koparan
Açıklama: 2001 Haziran ayında Sevinç Yaşar tarafından Sındırgı'nın Düvertepe köyünde kayda alınmış, ilk kez 2008 yılında eğitmenliklerini Göktürk Karagözler, Sevinç Yaşar, Hakan Koparan ve Nursel Süzaner Kılıç'ın yaptığı Balıkesir Adnan Menderes Lisesi tarafından sergilenmiştir.

Resim

Sındırgı Oyun Havası.mp3

Oyunu sergileyen ekipler;

Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Forum Kuralları: Lütfen Forum Kuralları'nı gözden geçiriniz.

Zeybekler: Facebook Zeybekler Sayfası

Lütfen Teşekkür Et butonu kullanımına özen gösteriniz.

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici

Uyarılma: (0%)
Teşekkür etti: 4894
Teşekkür aldı: 8629
İsim: Ćém Bőś.
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Re: Sındırgı Oyun Havası

İleti Efe » 10 Arl 2009, 01:21

Sevinç hoca'ma bu görüntüyü burada paylaşmak üzere verdiği için çok teşekkür ederim.

Bu oyun Balıkesir'de halk oyunları camiası tarafından Sarıkız adıyla bilinen oyundur. Asıl adı Sındırgı Oyun Havası'dır.

Balıkesir'de 2008 yılından sonra hemen hemen bütü stilize ekipler tarafından sergilenmiş, çok güzel bir oyundur.

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici

İleti ressamerdinc » 11 Arl 2009, 23:46

Çok harika oynuyor teyzelerimiz de benim anlamadığım yarışmalardaki oynanan sarıkız niye bu şekilde değil de değiştirilmiş şekilde oynanıyor.Ekin gösterisinde tamamen farklıydı mesela.

Dursunbey ve Sındırgı köylerinde hep rastladığım Azime,Akpınar gibi oyunlar yarışmalardaki gibi oynanmıyor.Köylü kesim,oyunu asıl oynayan kesim yarışma tavrındaki gibi oynamıyor ya da şöyle diyelim; yarışmalarda oynanan stil köylerimizdekine uymuyor.Bir Azime oyununu yıllarca yarışmalarda seyrettim ama bir kez olsun köylerde bu tavra rastlamadım.Köylerdeki tavır videodaki teyzelerimiz gibi.Bunun nedeni nedir?

ressamerdinc
Yönetici
Yönetici

Teşekkür etti: 973
Teşekkür aldı: 1055
İsim: Erdinç Çolak

İleti Efe » 11 Arl 2009, 23:55

Tam anlamıyla yarışmada o teyzeler gibi oynanması muhakkak zor olur. Ama modernize edilmiş şekline bakarsanız, teyzelerin el ve kol hareketleri çok güzel yorumlanmış...

Oyunların yarışmalarda sergilenmek üzere derlenip düzenlenmesi, modernize edilmesi gereken birşey... Ama bunu yaparken, orjinaline yakınlık çok önemli. Bence Sındırgı Oyun Havası, şu anda herkesin oynayabileceği durumda ve orjinaline çok yakın.

Kim olursa olsun, isterse çok yetenekli olsun, bu oyunu bu teyzeler gibi oynamak için, o yörede yıllarca yetişmesi lazım, oranın çeşmesinin suyunu içmesi lazım...

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici

İleti ressamerdinc » 12 Arl 2009, 00:30

Estetik anlamında ve görsel zevk anlamında bizim Balıkesir yarışmalarına diyeceğim bir şey yok tabii ki de ; istersek aynı otantikliği yarışmalarda sunabiliriz.Yakın planda olmasa da ilerleyen yıllarda annemin de yardımıyle bunu yapmayı düşünüyorum.Tabii devlet baba Balıkesir'deki okullarda kadro açarsa...Tayin olayları işte...

ressamerdinc
Yönetici
Yönetici

ressamerdinc isimli üyemize teşekkür edenler.:
Efe

İleti Efe » 12 Arl 2009, 00:34

ressamerdinc yazdı:Estetik anlamında ve görsel zevk anlamında bizim Balıkesir yarışmalarına diyeceğim bir şey yok tabii ki de ; istersek aynı otantikliği yarışmalarda sunabiliriz.Yakın planda olmasa da ilerleyen yıllarda annemin de yardımıyle bunu yapmayı düşünüyorum.Tabii devlet baba Balıkesir'deki okullarda kadro açarsa...Tayin olayları işte...

Hocam doğru diyorsunuz sunulmaması için bir sebep yok, ama aynı havayı her kişinin verebileceğini düşünmüyorum.
Bu durumlarda da oyunları gerçeğe uygun derleyip - düzenleyip, herkes tarafından oynanabilir hale getirerek, köylerde unutulmaya başlayan bu geleneğin, hiç olmazsa yarışmalarda yaşatılması devam ettirilebilir.

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici

İleti ressamerdinc » 12 Arl 2009, 00:52

Doğru diyorsun Cem,Herkes aynı havayı veremez. O yörede yetişmiş, oyunları özümsemek bir yana köylere oyun kazandırmış kaynak kişilere sahip çevrem varken bunu yapmayı borç biliyorum da ondan söyledim.Öyle otantik , orijinal oyunlar var ki şu an oynanmaması daha doğrusu bilinmemesi büyük kayıp.Bu oyunları yarışmalara kazandırmak şart.Yöre insanı olarak bizim bilmemiz yetmiyor.Bunu sergilenilir hale getirmemiz lazım.İnşallah bunu da yapacağız.

ressamerdinc
Yönetici
Yönetici

ressamerdinc isimli üyemize teşekkür edenler.:
Efe

İleti Efe » 12 Arl 2009, 00:54

ressamerdinc yazdı:Doğru diyorsun Cem,Herkes aynı havayı veremez. O yörede yetişmiş, oyunları özümsemek bir yana köylere oyun kazandırmış kaynak kişilere sahip çevrem varken bunu yapmayı borç biliyorum da ondan söyledim.Öyle otantik , orijinal oyunlar var ki şu an oynanmaması daha doğrusu bilinmemesi büyük kayıp.Bu oyunları yarışmalara kazandırmak şart.Yöre insanı olarak bizim bilmemiz yetmiyor.Bunu sergilenilir hale getirmemiz lazım.İnşallah bunu da yapacağız.

İnşallah hocam. Bu konuda ne gerekiyorsa yapılmalı. Biz zaten zaman zaman köylere gidip bu tür araştırmalar yapıyoruz. Sizinde bilgilerinizden faydalanarak, güzel işler çıkartılır.

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici

Sonraki