Aydın Yöresi Oyunları

Aydın Yöresi Hakkında
Kullanıcı avatarı
fırat
Yatak
Yatak
İsim: fırat

Re: Aydın Yöresi Oyunları

Mesajgönderen fırat » 10 Eki 2009, 20:24

Yağmur yağar isimli bir türkü Kütahya'da mevcuttur lakin oyunu bulunmaz.

Kullanıcı avatarı
egeli-efe
Müdavim
Müdavim
İsim: özgürce

Mesajgönderen egeli-efe » 09 Kas 2009, 20:43

herkese selamlar bugün ilk üyeligim :) ben bi türküyü ariyordum "çay içinin milleri"
bir türlü bulamadimda eger elinde olan varsa upload yaparmi simdiden ilgilenlere tesekkürler

İzmirZeybek
Yatak
Yatak
İsim: Volkan

Mesajgönderen İzmirZeybek » 25 Ara 2009, 21:40

Arkadaşlar Aydın Lisesinin 2009 yılında oynadığı İki parmak zeybeği müziği lazım. Kayıt var mıdır acaba?

Bahsettiğim müzik bu.
viewtopic.php?f=50&t=2246

Kullanıcı avatarı
gocuman
Müdavim
Müdavim
İsim: mustafa gümüş
Oynadığınız Ekip: ege ünv. dtmk.

Mesajgönderen gocuman » 27 Oca 2010, 01:40

aydının karacasu ilçesinde ve köylerinde buharkent (eski adı burhaniye ) ilçesinde ve köylerinde özellikle nazilliilçesine tavas zeybeği çok fazla oynanmaktadır. özellikle 87 ile 95 yılları arasında nazillide düğün orkestralarında çalışırken bu yörelere düğünlere gittiğimizde o yöre halkı tarafından bizden cemilem, özellikle tavas zeybeği (orjinal tavas ööle eskisi yenisi değil) kesinlikle istenir ve yöre halkı tarafından büyükten küçüğe yada ustadan acemiye doğru hiyerarşik bir yapı içerisinde sıraya girilerek herkes tarafından aynı adımlarla oynanırdı ve hala bu devam etmekde. lakin kafama takıla şu cevabını aslında biliyorum ama atorite sayılan kişiler kendi düşüncelirini sahneye koyduğından kabul görmeyecek bunuda biliyorum neyse kafama takılan olay şu... bu oyunları aydın il yarışmasında sahneye koymaya kalksak ekibimiz kesinlikle diskalifiye edilir. neden aydın oyunu değil diye. çünkü tavas denizlinin. ama yine bu yörelerde ben asla o yöre halkı tarafından yağar yağmurun oynandığını görmedim ama. aydın merkezdekibir ekip bu oyunu oynamasına rağmen dereceye girdi. ekibin çalıştırıcısı malummm otorite saylan bir kişi. sizce bu bi kaos değilmi..?????
izmire baktığımızda izmirde şu an görünen dört yöre var ... bergama, menemen cumaovası ve ödemiş yöreleri diye ayrılıyor. aydın neden ayrılmasın???? çünkü bu bahsettiğim yerler geçiş bölgeleri. mesela şu an izmirde çalıştırıcılık yapıyorum seferihisarda ( cumaovası yada efemçukuru olarak biliniyor bu yöreler. bu yörelerde aydına ait oyun izleri halk tarafından oynanıyor örnek soğukkuyu örenek koca arap örnek aydın zeybeği...) yine bu yörede halk tarafından sepetçioğlu müthiş bişekilde kadınlar ve erkekler tarfından oynanıyor. kısmet olursa bunu sizlere video olarak koyacağım. ama sepetçioğlunu yarışma ekiplerinin repertuarına koyduğumuz zaman ekip diskalifiye edilebilecek. nedeni sepetçioğlunun trt repertuarında kastamonu türküsü olarak görünmesi. bu konuyla ilgli düşüncelerini merak ediyorum arkadaşlar. oyunları halkın yöre insanlarının oynadığı şekle göremi yada repertuaragöremi ekiplere vereceğiz yoksa otorite sayılan kişilerin kendi amaçlarına göre yaptığı düzenlemelere göremi sahneye yada ekiplere vereceğiz.??
bu konuyla ilgili bi anımı anlatmak istiyorm sanırım daha açıklayıcı olacak..
konservatuarı ilk kaandığım yıldı hazırlıktaydım. bi hocama şunu sordumm....
(otoritedir kendisi) hocam bozdoğan zeybeğini yarışmada ekibe oynatabilirmiyiz dedim.... hocamın bena demediği kalmadı ... o zaten bi beste onun oyunu yok yarışamyamı konur diyeee. ben de çömezim tabiiiiii... tamam hocam sadece sordum dedim...
amaaaaaaaaaaaaaaa nooldu???? ben bu soruyu sorduktan yaklaşık üçhafta sonra aydın il yarışmasına gittiğimde bir de ne göreyim??? bana bağıran ağzına geleni söölüyen hocam ekibinde solo olarak bozdoğan zeybeğini oynatmazmı??? buyrun burdan yakınnn......................................
söylenecek çok şeyler var dahada inşallah karşılklı saygı çerçevesinde kültürümüzün daha genişlemesi adına bunları tartışırız... sevgi ve saygılarımla...

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Mesajgönderen Efe » 27 Oca 2010, 04:38

Mustafa Gümüş hocam. Söylediklerinizin harfi harfine katılıyorum.

Kullanıcı avatarı
gocuman
Müdavim
Müdavim
İsim: mustafa gümüş
Oynadığınız Ekip: ege ünv. dtmk.

Mesajgönderen gocuman » 27 Oca 2010, 09:55

eyvallah teşekkür ederim...

kocakurt_10
Müdavim
Müdavim
İsim: Harun Kocakurt
Oynadığınız Ekip: halk eğitim

Mesajgönderen kocakurt_10 » 15 Mar 2010, 22:23

arkadaşlar aydın kız oyunu Arabam dört teker (ayşem) oyun videosu yada müziği olan varsa rica etsem yardımcı olabilirmisiniz? şimdiden teşekürler...

ahi köylü
Yatak
Yatak
İsim: mehmet barış ışık
Oynadığınız Ekip: asfad

Mesajgönderen ahi köylü » 26 Nis 2010, 14:34

abal havası muğlanındır.you tube aydın kadıoğlu zeybeği tanıtım videosunda zeybeği tanıtırken duyacaksınız.

“Aydın Yöresi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir