Antalyanın Yeni Oyunları

Teke Bölgesi Hakkında
Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Hasan Türken
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir

Antalyanın Yeni Oyunları

Mesajgönderen paguass » 20 Mar 2010, 21:40

arkadaşlar antalyanın yeni oyunlarını hangi hocalar derlemiş ilçeri ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar varmı acaba osmanım tesbihi bayraoğlu sanırım bu oyunlar hakkında bilgisi olan arkadaş bizleri aydınlatırsa çok sevinicez bergamadan sevgiler....

egitmen71
Müdavim
Müdavim
İsim: ahmet kurban
Oynadığınız Ekip: alanya hem

Re: antalyanın yeni oyunları

Mesajgönderen egitmen71 » 21 Mar 2010, 15:26

ben alanya hem deyim.antalya merkez hem ve hızır reis ticaret lisesi alanyanın 2 oyununu oynadı.biri hasbahçe zeybeği,diğeri oba(kartal)zeybeği.ikisindede tamamen uydurma,yazma fiğürler.kendi kafalarına göre yazmışlar.arayada ayıp olmasın diye bir yada iki fiğürünü aslına şöyle bir teğet geçirip koymuşlar.oyun bu diye oynadılar.itiraz ettik dilekçe verdik ama adamlar suyun başını tutmuşlar.oynanan oyunlar aslına uygundur yöreseldir diye sonuç bildirdiler.yani anlayacağınız diğer oyunlarıda muhtemelen aynı şekilde yapmışlardır.onun için pek güvenmeyin derim ben.ama bi tek alanya kafa tutabiliyor .diğer ilçeler gariban sesleri çıkmıyor. bakalım bu işin sonu ne olacak??

aytugkisac
Müdavim
Müdavim
İsim: Aytuğ Kısaç
Memleket: Antalya
Yaşadığı Şehir: İzmir

Re: Antalyanın Yeni Oyunları

Mesajgönderen aytugkisac » 06 Nis 2010, 22:24

antalya ve çevre bölgeler hakkında etraflı bir araştırmaya ihtiyaç var...neyin ne olduğu çıkmak lazım ben oyunları derleyenlerle bizzat görüşüp gereken bilgileri yazıcam...ama derneklerde para kazanma derdine düşmek yerine eğitmenlerinde araştırmalar yapması gerekiyor bence

rally_6666
Müdavim
Müdavim
İsim: can
Oynadığınız Ekip: T.H.E.M. - Aküfolk

Mesajgönderen rally_6666 » 11 Haz 2010, 23:48

Arkadaşım yanlış biliyorsunuz.Ben T.H.E.M ekibindeyim ve eğitmenim.
Oynanan oyunlar müzik melodisine kadar orjinaldir.Oyunlar sonradan çıkmadı bilmeden öğrenmeden yazmayın.Arşivlerden çıkartıldı video ile de tastiklendi.Bilgilerinize. Antalya yöresi bundan sona finallerde sandalyemizi sallicak die atıp tutmaya gerek yok. Birileri tedirgin olsa da bundan sona böle ...

yeni oyunları bile eksik biliyorsunuz bide muhalefet oluyorsunuz anca gülüyorum :D

Antalya yöresi ; kız oyunları :Osmanımın Tesbihi , şu maşat'ın beleni,daraba
erkek zeybekleri; Antalya zeybeği , hasbahçe zeybeği (alanya), Serik mapushane zeybeği (SERİK) , oba zeybeği , atina zeybeği,Alyazma zeybeği (korkuteli)

Bundan sonra hesaplar değişecek

Kullanıcı avatarı
mlh.efe
Müdavim
Müdavim
İsim: Melih

Mesajgönderen mlh.efe » 12 Haz 2010, 00:22

osmanımın tesbihi yeni değil ..

efe_8807
Müdavim
Müdavim
İsim: Murat Kurtboğan

Mesajgönderen efe_8807 » 13 Haz 2010, 18:29

arkadaşlar diğer oyunları bilmem ama hasbahçe zeybeği %100 orjinal bir oyundur.Ben kendim alanyanın Hasbahçe Mahallesindenim.oyunun bir uydurma tarafı yoktur.Bir komşumuz 1960 lı yılarda cinayetten mahkemeye düşer.Hakim idam yerine 100 sene ceza verince sevincinden "Çalın bi Hasbahçe Zeybeğide Oynayalım der". Bu dediğim adamda Çanakkale ve İstiklal savaşına katılmış bi insandır.Yaşını siz tahmin edin.Hasbahçe zeybeğini en son gün yüzüne çıkaranda Fahri Yiğit isimli bir kişidir.Bundan altı yedi sene önce az sayıda alanyalı tarafından biliniyordu.Ama bir kaç kişi sayesinde şu anda binlerce kişi bu oyunu bilmektedir.Yani oyunun uydurma bi yanı yoktur.Tam fikir sahibi olmadan birşeyi kötülemek bize yakışmıyor
Zalime merhamet,Mazluma ihanettir

ozkancakmak07
Müdavim
Müdavim
İsim: özkan
Oynadığınız Ekip: ANTALYA E.M.L. 2002

Mesajgönderen ozkancakmak07 » 22 Tem 2010, 23:57

selamlar. özüne uygun oyunlardan birisine benziyor. uzun yıllar çeşitli yorelerin oyunlarını oynadım. hasbahçe oyunu otantik gösterime uygun diye düşünüyorum. yakıştıranına soyleyecek sözüm olmaz elbette. sahneye çizgiye uyarlamasını cok iyi yapmak lazım.
ÖZKAN ÇAKMAK
KEMER-ANTALYA

Kullanıcı avatarı
keci
Zeybek
Zeybek
İsim: Burak Bahadır Akın
Memleket: Muğla
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Mesajgönderen keci » 15 Oca 2011, 16:14

Antalyalı abilerim yeni oyunlar arasında yer alan atina zeybeği dikkatimi çekti yunanistandaki atinayla bir alakası mı var ?

“Teke Bölgesi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir