Aksaray Yöresi Oyunları

Zeybek oyunları, zeybek türküleri dışında bilgi paylaşımında bulunabileceğiniz bölümümüz.
blkberk
Zeybek
Zeybek
Mesajlar: 414
Kayıt: 18 Ağu 2009, 23:52
İsim: Berkan Karagöz
Cinsiyet: Bay
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Tokat

Aksaray Yöresi Oyunları

Mesajgönderen blkberk » 05 Eyl 2010, 00:20

Aksaray yöresi, kaşıklı oyunların ve bozkır halaylarının oynandığı bir yöre.

Derleme Çalışmaları:

Turizm ve Kültür Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce Aksaray’da halk oyunlarını, müziğini ve giysilerini tespit etmek amacıyla 28 Eylül 2009-9 Eylül 2009 tarihleri arasında alan araştırması yapılmıştır. Buna Aksaray Valiliği, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü de destek vermiştir.

Aksaray’da halk oyunları, müziği ve giyimi hakkında günümüze kadar kapsamlı bir araştırma yapılmadığından araştırma üzerinde önemle durulmuştur. Aksaray halk oyunları, müziği ve giyimi Kültür Bakanlığı arşivine kazandırılmakla beraber, Aksaray oyunları, müziği ve giyimi tescil edilmiştir. 2010 yılında bir sempozyumla araştırma sonuçları incelenmiştir. Araştırma Merkez, Eskil, Gülağaç, Ortaköy, Güzelyurt, Ortaköy ve Sarıyahşi de yapılmıştır. Ses ve video kaydı ile fotoğraf çekimi gerçekleştirilmiştir.

Aksaray Belediyesi ise yapılan derlemelerle halk oyunları ekibi oluşturma, kaşıklı oyun kostümü ile bozkır halay kostümü hazırlanması çalışmalarına başlamıştır.

Bulgular:

Aksaray genelinde Kaşık oyunları ve bozkır halayları görülür. Yörede iç anadolu kültürü hakimdir. Oynanış zamanları genelde gelin alma ve asker uğurlama dönemleridir. Yörenin kuzeyindeki ilçelerde bozkır halayları görülmektedir. Ortaköy ilçesi ve çevresinde ise Kırşehir kültürü etkileşimi vardır. Bu yörede de kaşık ve bozkır halayları görülür. Kadınlar bu yörelerde erkeklerden ayrı, def ve çömleklerle ikişer kişi karşılıklı oynarlar. Erkekler ise kendi aralarında ağır (bozkır) halay, bazen de kaşık oyunu oynarlar.

Kostümler:

Kadın Kıyafetleri: Saçlar yine kırk belik denilen ince belikler halinde veya kalın iki belik halindedir. Aralarına yine boncuklarla çatı yapılır. Başta fes vardır. Fesin üzerine, birbirinin altına geçecek biçimde (Kayma) denilen penesler dikilir. Fesin etrafına klepler çekilir. Fesin etrafına çekilen bu klepin üzerine de küçük altınlar takılır. Fesin üzerine de çit denilen yazma örtülür. Giysi olarak alta kaputtan yapılmış uzunca bir gömlek giyilir. İşliğin üzerinden bağrı açık, kollu kessik giyilir. Şayet kessik giyilmezse bunun yerine üç etek giyilir.

Ayrıca bele dokuma şal kuşanılır. Şalın üzerine önde, kenarı kontrast renkler ile işlemeli koyu mavi yada kırmızı renkli dizlikler takılır. Ayaklarda nakışlı el örgüsü yün çoraplar ve lastik ayakkabılar vardır.

Erkek Kıyafetleri: Başlarında kasket, beyaz gömlek, bunun üzerine iki tarafı kırmalı, göğsü yarı yere kadar kapalı, yakasız işlik giyerler. Üzerinde de delme denilen yelek vardır. Altına dokuma şalvar veya kıravel giyilir. Ayaklara ise yünden örülen çorap ve kundura giyilir. Bayram günleri hariç kadın ve erkekler senenin her mevsiminde aynı elbiseleri giyerler. Yeni veya değişik elbiseler genellikle bayramlarda ve harman sonu yaptırılır.

“Diğer Yöreler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir