2013 Aydın İl Yarışması Akademi Kültür Sanat Gençlik Ve Spor Kulübü (Geleneksel)

2013 yılında Türkiye Halk Oyunları federasyonu tarafından düzenlenen Klüpler arası yarışmaları buradan izleyebilirsiniz.
sarı efe 28
Yönetici
Yönetici
İsim: Beyhan Şükrü Akdaş
Memleket: Giresun
Yaşadığı Şehir: İstanbul
Oynadığınız Ekip: BEŞİKTAŞ OYUN GSK

2013 Aydın İl Yarışması Akademi Kültür Sanat Gençlik Ve Spor Kulübü (Geleneksel)

Mesajgönderen sarı efe 28 » 16 Mar 2013, 01:59

Resim

Ya Çık Meydana Ortalığı Titret,
Yada Çekil Gıyı Yana Efe’yi Seyret…

Kullanıcı avatarı
DeLi_ZeYBeK
Müdavim
Müdavim
İsim: hamdi
Memleket: Aydın
Yaşadığı Şehir: Aydın

Re: 2013 Aydın İl Yarışması Akademi Kültür Sanat Gençlik Ve Spor Kulübü (Geleneksel)

Mesajgönderen DeLi_ZeYBeK » 02 Nis 2013, 13:24

oyun sıralaması;
1- Kara ALİ Koşması
2- İki Parmak Zeybeği (solo )
3- Kadıoğlu Zeybeği
4- Elifoğlu Zeybeği

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara

Re: 2013 Aydın İl Yarışması Akademi Kültür Sanat Gençlik Ve Spor Kulübü (Geleneksel)

Mesajgönderen aseymen » 06 Nis 2013, 17:50

acaba ikinci solo oyunun müziğinin adı nedir bilen var mı ? Benim zeybek oyunlarıyla ilgili genel gözlemim oyunların orijinalinde figürlerden ziyade müziğin ayırdedici olduğu yönünde. o çok bilinen ( karpuzlu olmayan -çine iki parmak demeye korkuyorum -onuda sürmeliye kızlar oynadığı zaman isim olarak vermişler) iki parmak olmadığı aşikar ...
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

Kullanıcı avatarı
DeLi_ZeYBeK
Müdavim
Müdavim

Mesajgönderen DeLi_ZeYBeK » 10 Nis 2013, 03:20

bence ikinci oyunun ( solo oyun ) adı çine iki parmak tır... burda sadece oyun figürleri değişik gelebilir size... ayrıca zeybek oyunun ana prensibi oynayan oyuncunun o anki ruh halinde yaptığı hareketlerde belli dir. kalıba göre düşünmek yanlıştır bence.. yanı ben karacasulu olarak nazilli de bir düğünde çine iki parmak oynayan bir adam görüp beğendiğim bu çine iki parmak zeybeği bir yarışmada sergilediğin de benim izlediğime benzemiyorsa o değil midir ? o anki içinden gelen şekilde ve yöresel tavırlar la oynamıştır.. aynı şekilde o an ezgiyi çalan zurna ve davulcunun bile cok etkisi vardır bence tavırda.... bu yuzden farklı illerde oynanan aynı isimli oyunların hem tavır hemde ritim olarak farklılıkları vardır... mesela yörük ali efe oyunu kac cesittir ? yada kocaarap oyunu ? yada neden agır milas denmiştir bir aydın oyunu na ? bence bir kac çine iki parmak ezgisi dinleyince demek istedigimi anlayacaksınız ... saygılar...

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen aseymen » 10 Nis 2013, 13:19

Değerli hamdi kardeşim yazımı birkez daha okursan , bende aydın ve izmir yöresinde isim konusunda çoğınlukla belirleyici unsurun müzik olduğunu belirttim , figürün değil. Bunun istisnalarıda var (ilk aklıma gelen grandağı zeybeği) . Ancak bu ezgi o çok bilinen iki parmak ezgisi değil. Eğer bu çine iki parmaklardan biridir diyorsan , ki ali fuat hocamız çine iki parmak'ın birkaç versiyonu olduğunu söylemişti zamanında , eyvallah derim. Maalesef oyun isimlendirmeleri özellikle ege yöresinde ciddi bir tez konusu olurdu kendi başına . aynı yörede dahi aynı ezgiye birkaç farklı isim verilebiliyor. Ama eğer figürlerin ayıredici olmadığı yerde , aynı ezgiye belli bir sistematiğe bağlı kalmadan farklı isimler verilebiliyorsa , veya aynı isimde birden çok ezgi olabiliyorsa bu işin mantık kurgusunu enazından ben toparlyamıyorum. Belkide konunun duayeni olarak Ali fuat hocamız bizi biraz bu konuda aydınlatır. Çünkü yukarıda saydığım önermelerin hepsi doğruysa , oyun isimlendirmelerinin temel sistematiğinde bir kaos var demektir ve bu kaos ben eğer bir aydın çalıştırıcısı olsam elifoğlu'na kara ali koşmasıdır deme hakkı verir, ve bunun mantıklı bir karşı tezi olamaz. bu kaosun varolduğunu çok net biliyorum , zira ali fuat hoca yıllarca cumaovası iki parmak diye birşey olmadığını , aslında torbalı ikiparmak diye bir ezginin varolduğunu , üstelik mevcut müziğinde deforme edilmiş bir müzik olduğunu anlattı durdu. sonra birdenbire izmir halkoyunları camiası bir aydınlanma yaşadı ( o aydınlanmanın nedenini çok merak ediyorum) , cumaovası ( ki herkesin enazından itiraz etmeden yıllarca oynadığı bir oyundu) ikiparmak rafa kalktı herkes torbalı ikiparmak oynamaya başladı. Bunun dışında , eğer falanca davulcu zurnacı farklı çalar ama aynı adı veririz diyorsanız zaten başlangıçtaki kendi önermenizle çelişki ortaya çıkıyor dmektir ,, çünkü o zaman bu oyunların aynı oyun olduğunu nasıl ayıredebildiğimiz sorusu ortaya çıkar.

Verdiğiniz örnekleride açmak gerekirse ağır milas veya kocaarap üzerinde bu anlamda tartışma olan birer oyun değildir. Konumuzda zaten farklı illerdeki isimlendirmeler değildir. aksi takdirde , bergama koca arap, tire koca arap, veya denizlide kocarap müziğiylede oynanabilen grandağı zeybeği , veya bu başlık altında incelenecek sabah namazı , yağmur yağdı, kadıoğlu, iki parmak zeybekleri veya izmirin kendi içinde farklılık gösteren baylan cemile, incemehmet oyunları vs gibi birçok örnek karşımıza çıkar.

Kullanıcı avatarı
selimözyol
Kızan
Kızan
İsim: Selim Özyol

Mesajgönderen selimözyol » 18 Nis 2013, 13:17

Herkese merhaba yukarıda konusu geçen oyunun adı İKİ PARMAK DEĞİL SABAH NAMAZI ZEYBEĞİDİR.kendim sürekli köyde aslını hem duydum dinledim hemde içimmde kalmıştı zeybeği sabah namazına uygun şekilyle çalınarak ortaya koymak.Yıllardır da aydın yarışmalarda bu şekliye pek çalınmadı.Hem doğru çalımı göstermeye çalışmak hemde akıllarda unutulan bu zeybeği akıllara getirmek adına yukarıda izlemiş olduğunuz ekipteki soloyu hazırladım.Bu soloyu hazırlarkende Bağlamada zeybek mızrabının son temsilcilerinden büyük ustam ve çok değerli hocam TRT mahalli sanatçısı Emin Tenekeci Hocamla beraber çalışarak kendisinin arşivindeki KARA HÜSEYİN DOĞANIN çaldığı kayıt kaba zurna ustası TİBET VARA VERİLEREK BERABABERCE ÇALIŞILARAK KAYITTAKİNE UYGUN BİR ŞEKİLDE İCRA EDİLMEYE ÇALIŞILMIŞTIR.Tekrar tekrar da desteklerini esirgemeyen her yaptğım çalışmada beni sonuna kadar destekleyen türk folklorunun önemli ismi danışman hocam çalışmalarını paylaşan ZEYBEKLER ZEYBEĞİ Abdurrahim Karademir hocama ve büyük usta hayatımda çok önemli yeri olan çalışmalarını paylaşan şuanda beraberce çalışmaları yürüttüğüm BÜYÜK ÜSTAD Emin Tenekeci hocama buradan da çok teşekkür ediyorum.Müzeci yaklaşıma devam çalışmayada devam.Herkese saygılar iyi çalışmalar.
EFELİK SU ÜSTÜNDE YÜRÜMEYE BENZER!

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen aseymen » 19 Nis 2013, 00:46

Selimcim oncelikle konuyu aydinlattigin icin cok tesekkur ederim. Tahmin ettigim gibi ikiparmak degilmis. Senin aydin folkloruna yapacagin katkilari ilk koca arap yorumunu seyrettigim gun anlamistim. Bagarasiikiparmak, agir milas derken ,sabah namazi oyunuylada tahminimde yanilmadigimi gostermis oldun, birkere daha hem bu kultur adina hemde zeybekoloji adina cok tesekkur ederim.

Kullanıcı avatarı
DeLi_ZeYBeK
Müdavim
Müdavim

Mesajgönderen DeLi_ZeYBeK » 20 Nis 2013, 02:21

cok teşekkürler selim hocam...ben yanılmışım ama kendi çapımda izledigim video ve dinlediğim müziklere, aynı zamanda yine kendi çapımda yaptığım araştırmalara dayanarak bu sabah namazı ezgisini duymamıştım.. ancak sizde bilirsiniz ki AYDIN / karacasu ilçesi oyunları AYDIN yöresinin bilinen ağır tavırlarının aksine daha hızlı oyunlarla bilinir.. bence bunun sebebi de aydın mugla denizli oyunlarıyla iç içe olmasıdır. ( bu benim nacizane görüşüm ) yaptığnız bu çok özel çalışmalarınız ve bizi aydınlattığınız için teşekkür ederim..ayrıca çalışmalarınızın devamını merakla bekliyorum.. en son eseriniz aydın çeşitlemesi video nuzda harika olmuş.. çalışmalarınızın devamında başarılar dilerim......

“2013 THOF Yarışmaları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir